Nelengva rasti tinkamus žodžius kalbant apie mirtį.
Mano požiūris į mirties procesą susiformavo iš asmeninės patirties, prisilietus prie artimųjų išėjimo slėpinio, ir yra pagrįstas teosofiniu, filosofiniu, antropoteosofiniu požiūriu. Visu tuo noriu pasidalyti su žmonėmis, kuriems tai rūpi.
Reikia išdrįsti kalbėti apie mirtį kaip apie žmogiškąją patirtį, apie perėjimą. Nenoras arba baimė tai daryti, apmąstyti mirties slėpinį yra vienas didžiausių trukdžių, neleidžiančių tinkamai pasiruošti neišvengiamai tikrovei.
Esu atvira pokalbiams su išeinančio ar išėjusio žmogaus artimaisiais, ir pasiruošusi padėti jiems suvokti mirties, kaip perėjimo iš vieno pasaulio į kitą, procesą. Suprasdami, kaip viskas vyksta, mes galime labai padėti ne tik išėjusiai sielai, bet ir sau. Esu pasiruošusi pasidalyti žiniomis apie mirimo ir mirusiųjų palydėjimo kultūrą.
Išlydėtoja Margarita

Daugumai žmonių sunku priimti mirties faktą. Bėgdami nuo tikrovės, jie bijo apie tai kalbėti. Tačiau priimdami mirtį kaip neišvengiamą gyvenimo dalį, mes galime mokytis kalbėti apie ją ir tinkamai pasiruošti. Geriau pažinus šį procesą, tarsi nuimame nežinomybės šydą, todėl nebūsime užklupti netikėtai, kai šis momentas ateis. Tada mirus artimajam bus lengviau su tuo susitaikyti, išlikti, kiek įmanoma, ramesniems ir viskuo pasirūpinti, palydint jį į paskutinę kelionę.

 Kaip elgtis mirus artimam žmogui namuose?

Svarbu šį faktą priimti be baimės ir nerimo.

Jeigu turite galimybę, reikėtų uždegti žvakutę. Būtų gerai ištiesinti velionio kūną, sudėti teisingai rankas ir kojas bei užverti akis, jeigu jos liko atmerktos.

Skambinkite bendrosios pagalbos telefonu 112 ir informuokite apie artimojo mirtį, kad atvykę greitosios medicinos pagalbos specialistai konstatuotų mirties faktą.

Jeigu nebuvote iš anksto susitarę, vertėtų pasirinkti jūsų poreikius atitinkančią laidojimo paslaugas teikiančią įmonę. Ji padės organizuoti jūsų artimojo palydėjimą pagal šeimos tradicijas. Klaipėdos mieste yra keletas laidojimo namų, kuriuose galima atsisveikinti su artimuoju: „Amžiaus vartai“ (Priestočio g. 7), „Aterna“ (Joniškės g. 7 ir Šilutės pl. 48 B), Šv. Kazimiero parapija (Kretingos g. 40), Šv. Juozapo Darbininko bažnyčia (Smiltelės g. 27), „Akmeka“ (Hugo Šojaus g. 5).

Susisiekite su šeimos gydytoju, kad išrašytų medicininę pažymą, liudijančią žmogaus mirties faktą.

Visas kitas laidotuvių detales, susijusias su laidojimu ar kremavimu, taip pat dokumentų tvarkymu, galima aptarti su pasirinkta laidotuvių organizavimo įmone.

Jeigu velionį laidosite tradiciniu būdu – karste, būtų gerai pasirinkti kapines, kurias jums bus patogu lankyti ir prižiūrėti kapavietę ateityje. Klaipėdiečiams ir Klaipėdos rajono gyventojams dėl mirusiojo laidojimo Lėbartų kapinėse reikėtų kreiptis į Klaipėdos miesto savivaldybės kapinių priežiūros tarnybą. Šiose kapinėse vieta laidojimui suteikiama nemokamai. Klaipėdos kapinėse, esančiose adresu Joniškio g. 36, galima laidoti tik į jau turimą šeimos kapą. Lėbartų ir Joniškio kapinių priežiūros administracija yra Lėbartų kapinių teritorijoje. ( Lėbartų k., Dovilų sen., Klaipėdos r.). Klaipėdos rajone taip pat yra Laugalių, Plikių kapinės.

Nusprendus velionį kremuoti, laidojimo paslaugas teikianti įmonė paruoš reikiamus dokumentus ir suderins laiką kremavimui krematoriume. Šiandien mirusieji dažniausiai kremuojami Kėdainiuose (Lietuvos krematoriumas), retesniais atvejais – Suvalkų mieste (Lenkijos krematoriumas).

 

Išlydėtoja Margarita