Nelengva rasti tinkamus žodžius kalbant apie mirtį.
Mano požiūris į mirties procesą susiformavo iš asmeninės patirties, prisilietus prie artimųjų išėjimo slėpinio, ir yra pagrįstas teosofiniu, filosofiniu, antropoteosofiniu požiūriu. Visu tuo noriu pasidalyti su žmonėmis, kuriems tai rūpi.
Reikia išdrįsti kalbėti apie mirtį kaip apie žmogiškąją patirtį, apie perėjimą. Nenoras arba baimė tai daryti, apmąstyti mirties slėpinį yra vienas didžiausių trukdžių, neleidžiančių tinkamai pasiruošti neišvengiamai tikrovei.
Esu atvira pokalbiams su išeinančio ar išėjusio žmogaus artimaisiais, ir pasiruošusi padėti jiems suvokti mirties, kaip perėjimo iš vieno pasaulio į kitą, procesą. Suprasdami, kaip viskas vyksta, mes galime labai padėti ne tik išėjusiai sielai, bet ir sau. Esu pasiruošusi pasidalyti žiniomis apie mirimo ir mirusiųjų palydėjimo kultūrą.
Išlydėtoja Margarita

Prieš ketverius metus klaipėdiečiai stojo piestu prieš planus netoli miesto centro statyti krematoriumą ir laimėjo. Dabar du krematoriumai kyla maždaug penkiolika kilometrų nuo uostamiesčio.

Vienas krematoriumas pradės veikti pavasarį, o kito atidarymo juostelę žadama kirpti lapkričio mėnesį.

Abu krematoriumai Dovilų seniūnijoje, šalia Lėbartų kapinių, statomi tyliai – apie juos imta kalbėti tik praėjusią savaitę, kai dėl gedimo nustojo veikti vienintelis šalyje Kėdainių krematoriumas.

Pasak kremavimo paslaugas teiksiančios bendrovės „Rūteda“ vadovės Rūtos Gumuliauskaitės, jau užsakyta itališka palaikų deginimo krosnis. Per metus joje bus galima kremuoti maždaug 3500 palaikų. Pastate bus įrengta viena atsisveikinimo su mirusiuoju patalpa.

Ši bendrovė planuoja kremavimo veiklą pradėti pavasarį.

Visai šalia jau pradėtos ir dar vieno krematoriumo statybos.

Projekto plėtotojas Stasys Gvažiauskas teigė, kad būsimo komplekso vietoje jau vyksta intensyvūs darbai, gaminama krematoriumo įranga.

„Mes rinkomės pažangią ir aplinkai draugišką technologiją su didelio našumo krosnimis ir itin efektyvia filtravimo įranga. Ją mums pagamins ir sumontuos bendros Jungtinių Amerikos Valstijų ir Italijos kompanijos atstovai“, – kalbėjo S.Gvažiauskas.

Netaisyklingo apskritimo formos ritualinių paslaugų komplekse, kuris turėtų pradėti veikti po metų, žadama įrengti tris gedulo ir atsisveikinimo sales, kavinę, ateityje šalia atsiras ir kolumbariumas.

Išgirdusi apie planuojamas krematoriumų statybas netoliese esančios Ketvergių gyvenvietės bendruomenė bandė kovoti, kad tokių statinių čia nebūtų, tačiau Klaipėdos rajono savivaldybė statybos leidimus išdavė dviem įmonėms.

Sumanymui pasipriešino klaipėdiečiai

Statyti krematoriumą Klaipėdoje buvo nusiteikusi bendrovė „Aterna“, kuriai priklauso laidojimo namai Joniškės gatvėje, šalia Joniškės kapinių. Buvo teigiama, kad tokia paslauga jau bus teikiama 2017 metų pabaigoje.

Teigta, kad kasmet čia būtų galima sudeginti 8 tūkst. mirusiųjų palaikų.

Tokia naujiena labiausiai sujaudino šalia kapinių įsikūrusių privačių namų kvartalų gyventojus.

Jie aiškino, kad naujasis objektas atsiras per arti gyvenamųjų namų. Privaloma sanitarinė zona – 200 metrų, o iki artimiausių namų būtų bene dvigubai mažiau.

„Aternai“ savo planų teko atsisakyti.

Šaltinis: lrytas.lt